- www.holstgarn.dk/
- Garn
- Garnudsalg og andre gode tilbud
- Coast 3-PLY
- AUGUST SPECIAL
- Garnudsalg og andre gode tilbud
- Dream Boxes
- Gaveidéer
- Supersoft - Uld
- Coast - Uld/Bomuld
- Tides - Uld/Silke UDGÅR
- Titicaca - Pure Alpaca
- Lucia - Alpaca/Silke/Uld/Yak
- Haya - Alpaca/Silke/Yak
- Cielo - Alpaca/Merino
- Highland - Strømpegarn UDGÅR
- Effektgarn
- Nuancepakker
- Farvekort Holst Garn
- Opskrifter fra Holst Garn
- Kits
- Markører & Maskestoppere
- Addi pinde & tilbehør
- Hæklenåle
- Andet tilbehør
- Garn
- Gavekort
-
Nyhed
Coast 3-PLY
Af og til får vi spoler hjem, hvor garnet er spundet på en lidt anden måde end den, vi normalt bruger. Det kan være en spændende mulighed for at opleve en af vores velkendte garnkvaliteter i en ny udgave – og det er netop tilfældet med disse spoler.
Garnet er vores populære Coast, som består af 55 % lambswool og 45 % bomuld. Flere af farverne på disse spoler findes også i vores faste Coast-kollektion, så du vil kunne genkende flere af nuancerne. Derudover finder du enkelte nye og spændende farver, som ikke er en del af den faste kollektion.
Den væsentlige forskel er, at garnet på disse spoler er spundet i 3-ply i stedet for den almindelige 2-ply. Det giver et lidt tykkere og mere fyldigt garn med en anden struktur og et andet udtryk end den klassiske Coast.
- Garnet sælges på spoler a ca. 500 gram.
- Løbelængde: Ca. 233 meter pr. 50 gram.
- Strikkes med 1 tråd på pind 4,0 mm (Ca. 20-22 masker på 10 cm)
Disse spoler er ikke en del af vores faste Coast-kollektion og findes kun i begrænsede mængder.
Det er en oplagt mulighed for dig, der gerne vil arbejde med Coast, men ønsker en lidt tykkere udgave – eller måske bare har lyst til at prøve en anderledes version af en velkendt garnkvalitet.
- 500 gram
- 500 gram
- 500 gram
- 500 gram
- 500 gram